Шлюбний контракт

 
 

Шлюбний контракт
Шлюбний контракт - нове явище в нашому житті. Багато хто, особливо більш старше покоління, вважає його згубним впливом заходу. За кордоном шлюбні контракти вже давно стали нормою життя. Чи заважають майнові відносини любові? Більшість з нас на це питання відповість ствердно. Пропонуючи напередодні весілля своєму обранцю або обраниці укласти шлюбний контракт, наречений або наречена в кращому разі побачить подив своєї майбутньої половини, а в гіршому - почує підозри про небезкорисливість своїх намірів. Але не все так просто.

Питання риторичне

Шлюбні контракти існують стільки ж років, скільки існує інститут шлюбу.
І в нашій країні до 1917 року було прийнято укладати шлюбні контракти. Умови шлюбного договору, викладені на папері, позбавляли наших предків від безлічі неприємностей як в сімейному житті, так і при розірвання шлюбу або смерті одного з подружжя. Після загибелі Пушкіна, наприклад, велика частина його майна була описана за борги, але Наталії Миколаївні Гончаровій, згідно умовам контракту, вдалося повернути своє придане - полотняні заводи. Як відомо, багатодітна мати вийшла заміж другий раз і була щаслива з своїм новим чоловіком. Можливо, генерал Ланськой одружувався б на світській красуні і без багатого приданого, але хіба передбачливість адвокатів, що укладали шлюбний контракт, не пішла на користь молодій вдові? Навряд чи Пушкін любив свою дружину тому, що такі майнові умови були визначені шлюбним контрактом?


Загальні питання

Основа основ контракту - він не повинен обмежувати права кожного з подружжя, дані йому чинним законодавством.

У шлюбному договорі може бути вказаний термін його дії, а також терміни дії окремих прав і обов'язків. Документ або його окремі положення можуть продовжувати діяти і після припинення шлюбу. Контракт, підписаний напередодні одруження, вступає в силу з дня реєстрації шлюбу. Якщо договір оформляє подружжя, він починає діяти з дня нотаріального завірення. Складається шлюбний контракт по місцю мешкання однієї із сторін або по місцю реєстрації. Після висновку шлюбний договір може бути змінений, від нього можна відмовитися, він може бути розірваний подружжям або бути визнаний недійсним, якщо суд визначить "надзвичайно невигідним матеріальне становище іншого з подружжя або порахує умови контракту, що суперечать "моральним засадам суспільства". Шлюбний контракт не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними і дітьми.


Майнове питання

Оскільки шлюбний контракт регулює майнові відносини, то у разі його відсутності вся власність подружжя при розлученні вважатиметься сумісною, незалежно від засобів її придбання.

У шлюбному контракті чоловік і дружина можуть встановити, що майно, що належало кожному з них до шлюбу на правах приватної власності, після вступу до шлюбу складатиме їх сумісне майно або навпаки, що сумісна власність на це майно не розповсюджується. Подружжя може на свій розсуд встановити розмір доль в праві власності на майно, яке буде нажите в період шлюбу і перейде у власність кожного з розірванням шлюбу. Можна окремо визначити майно, що передається в загальне користування сім'ї, зокрема визначити правовий режим майна, дарованого подружжю у зв'язку з реєстрацією браку. У шлюбному договорі також передбачаються способи участі подружжя в доходах один одного, порядок погашення боргів. Подружжя може визначити порядок і умови використання того, що належить їм обом, майна або майна одного з них для забезпечення потреби їх дітей.


Квартирне питання

Якщо у зв'язку з укладенням шлюбу один з подружжя переселився в квартиру або будинок, що належить іншому чоловіку, чоловік і дружина можуть домовитися про користування ним.

Наприклад, обговорити умови звільнення приміщення у разі розірвання шлюбу або грошової компенсації за використання приміщення. Подружжя може домовитися про місце проживання кожного з них, а також їх дітей. Обговоренню підлягають також розподіл житлового приміщення, що належить їм на правах загальної власності. Залежно від причини розлучення можна встановити різні варіанти житла.


Грошове питання

Подружжя може внести в договір пункт про надання взаємного змісту незалежно від непрацездатності і потреби в матеріальній допомозі.

Якщо в контракті чітко визначені умови, розмір, терміни виплати матеріальної допомоги, то ці засоби у разі розлучення можна буде примусово стягнути або одержати разову компенсацію, після якої виплати припиняться. Шлюбний контракт не може містити умову про відмову одного з подружжя від свого права на стягненні аліментів. У той же час дружини можуть встановити порядок стягнення аліментів, відмінний від встановленого законом. Наприклад, аліменти можна одержувати не в грошовому, а в натуральному виразі, не щомісячно, а один раз в квартал.


Питання часу

Останніми роками шлюбний контракт повертає свої позиції. Сьогодні його існування узаконене Сімейним Кодексом України.

Згідно цьому документу, шлюбний контракт між подружжям може бути поміщений як до, так і після реєстрації шлюбу. Тому будь-хто з подружжя рано чи пізно може задуматися про впорядкування майнових відносин з улюбленою і дорогою людиною, заради якої можна пожертвувати багатьом. Якщо чоловік або дружина любить вас, навряд чи вони будуть проти захисту ваших інтересів в законному порядку. І він або вона має право розраховувати на таке ж відношення до себе. У сучасному житті мало стабільності, а шлюбний контракт покликаний стабілізувати і регулювати наші законні права в шлюбі.


Создан 21 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником